Kam na výlet či za sportem – tipy pro každého

Příroda, turistika, zajímavosti

Tipy na výlet

Černé jezero (1008 m.n.m.)

Černé jezero je svojí rozlohou 18,43 ha největším jezerem mezi všemi ledovcovými jezery Šumavy a Bavorského lesa a současně největším jezerem České republiky. Nachází se v nadmořské výšce 1008 m, největší hloubka je 39,8 m a nad jezerem se klene Jezerní stěna vysoká 335m. Od roku 1911 je zde vyhlášena přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. 

Černé jezero je snadno dosažitelné a to několika způsoby. K Černému jezeru vás doveze vláček Šumavláček, který vyjíždí z Železné Rudy a nebo z parkoviště na Špičáckém sedle. Další možností je cca 3,5 km dlouhá, rovinatá, asfaltová cesta vedoucí ze Špičáckého sedla vhodná i pro kola a kočárky. Třetí možností je výjezd sedačkovou lanovkou na vrchol hory Špičák a odtud Datlíkovou stezkou cca 7 km k jezeru a zpět k nástupní stanici sedačkové lanovky.

Čertovo jezero (1030 m.n.m.), Špičák (1202 m.n.m.)

Čertovo jezero je svojí rozlohou 10,33 ha druhým největším ledovcovým jezerem na české i německé části Šumavy, nachází se v nadmořské výšce 1030 m. n. m. V zimě je jezero pokryto vrstvou ledu tlustou až 75 cm, z jezera vytéká Jezerní potok. V sedle mezi Jezerní horou a Špičákem prochází hlavní evropské rozvodí, voda odtud odtéká do dvou různých moří – Černého a Severního. Špičák se svojí nadmořskou výškou 1202 m je známý zejména jako centrum lyžování.

K jezeru opět vede několik možností. Lze využít výjezdu sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku a odtud Zajícovou stezkou k jezeru a dále k zpět k nástupní stanici sedačkové lanovky. Další možností je terénní procházka z parkoviště na Špičáckém sedle po žluté až na Čertovo jezero a zpět. Na vrcholu Špičáku se nachází rozhledna, z které jsou nádherné výhledy do širokého okolí. Na vrcholu i u nástupní stanice sedačkové lanovky je možnost očerstvení.

Velký Javor (1456 m.n.m.), Malé Javorské jezero

Velký Javor je nevyšší horou Šumavy s 1456 m nadmořské výšky. Jeho vrchol tvoří čtyři skupiny skal a jako jediný na Šumavě představuje přirozeně nezalesněnou subalpinskou zónu s mnoha druhy rostlin z doby ledové, které se jinak vyskytují pouze v Alpách. Za jasných dnů jsou viditelné vrcholky Alp a také další hřebeny a vrcholky blízkého či vzdáleného okolí.

Na Velký Javor vede kabinová lanovka, s jejíž pomocí se dostanete až pod samotný vrchol. Zde je možný cca 3 km štěrkový okruh po temeni hory vhodný i pro kočárky. Další turistickou možností je přechod z vrcholu Velkého Javora na vrchol Malého Javora a zpět, celkem cca 8 km. Třetím velmi atraktivním výletem z vrcholu Velkého Javora je túra na Malé Javorské Jezero a dále zpět k parkovišti u nástupní stanice kabinové lanovky. Malé Javorské jezero lze obejít kolem dokola. Na vrcholu Velkého Javora, pod vrcholem Malého Javora, u Malého Javorského jezera a u nástupní stanice kabinové lanovky je možné se občerstvit v restauracích. U nástupní stanice kabinové lanovky se nachází také dětské hřiště.

Velké Javorské Jezero

Velké Javorské jezero je dalším z řady ledovcových jezer na Šumavě nacházející se pár kilometrů za hranicemi na německé straně. Jeho plocha čítá 7,2 ha a maximální hloubka je 16 m.

Kolem jezera vede nenáročná procházka cca 2,5 km vhodná i pro kočárky, na břehu jezera se nachází velká restaurace a také přírodní kuličková dráha pro děti. Na břehu je možné si zapůjčit šlapadlo a projet se po jezeře. Od jezera také vede trasa, po které vystoupáte až na vrchol Velkého Javora. U jezera je k dispozici parkoviště.

Svaroh (1334 m.n.m.)

Svaroh neboli Zwercheck se pyšní nadmořskou výškou 1334m a je od nepaměti součástí Královského hvozdu, po jeho hřebeni probíhá státní hranice. Z vrcholové části jsou úchvatné výhledy do okolí jak na českou, tak i německou stranu zejména na Velký Javor, Velký i Malý Ostrý, hřeben Pancíř-Můstek-Prenet, ale i Nýrskou přehradu. Na svahu Svarohu se nachází několik kamenných moří, pamětní tabule na vrcholu připomíná existenci Juránkovy chaty, která zde stávala a po trojnásobném vyhoření již nebyla obnovena.

Na vrchol Svarohu se nejjednodušeji dostanete z parkoviště na sedle Scheiben (SRN) cca 15 minut jízdy vozem z Železné Rudy, odtud míří značená turistická trasa nejdříve s mírným, později s prudším stoupáním až na vrcholovou část, kde se vyplatí projít se po hraničním chodníku kolem vrcholové skály s křížem až na vyhlídku Panoramablick. Na Svaroh vedou ještě další přístupy ze Špičáckého sedla či přímo z Železné Rudy, ale tyto nejsou značené.

Riesslochwasserfalle

Nejvyšší vodopády české i německé části Šumavy se nacházejí v soutězce Riessloch a jsou tvořeny pěti vodopádovými stupni v celkové délce 55m, nejvyšší vodopád má výšku 15m. K vodopádům vás dovede malebná cca 2,5 km dlouhá cesta vedoucí podél potoka Riessloch. Od vodopádů je možné pokračovat proti proudu a dále kolem Buchhutten Schahchten až na Malý Javor.

Svojí cestu začnete na lesním parkovišti u městečka Bodenmais, vyplatí se být na parkovišti včas. Túra je vhodná i pro rodiny s dětmi a dá se pojmout jako okruh k vodopádům a zpět dlouhý cca 4 km lehkým terénem.

Jezero Laka a Polom (1295 m.n.m.)

Jezero Laka je nejmenší (2,53 ha) a nejvýše položené (1096 m.n.m.) ledovcové jezero Šumavy nacházející se cca 7,5 km od Železné Rudy. Jezero je velmi krásné, po jezeře se nepatrně pohybují plovoucí ostrůvky, jezero pozvolna zarůstá a mění se na rašelinný močál.

K jezeru se dostanete několika způsoby. První možností je túra z Železné Rudy vzhůru na Polom cca 7,5 km a poté dále sestupem směr jezero Laka, celkem asi 9 km. Turisté mohou k jezeru sestoupit terénní kamenitou stezkou, cyklisté musejí sjet po asfaltce níž až k hrobce rodu Abelů a pak dále po asfaltové cestě zpět k jezeru vystoupat. Druhou možností je nechat vůz na parkovišti na Nové Hůrce cca 8 km od Železné Rudy a odtud po modré cca 5,5 km lehkým stoupáním k jezeru – vhodné pro kola i kočárky. Pro cyklisty je ještě třetí možnost, pokud nechtějí zdolávat výšlap na vrchol Polomu, z Železné Rudy či z parkoviště na Gerlově Huti po cyklostezce na Novou Hůrku a odtud už dále po modré směr jezero Laka.

Prášilské jezero a Poledník (1315 m.n.m.)

Prášilské jezero se rozprostírá pod karovou stěnou vysokou 160 m v nadmořské výšce 1079 m, jeho plocha činí 3,7 ha a maximální hloubka je 15 m. Jezero je odvodňováno Jezerním potokem ústícím do Křemelné, v minulosti bylo využíváno k plavení dřeva. Nad jezerem se nachází Poledník neboli Polední hora, která je také vyhledávaným turistickým cílem, na vrcholu stojí 37 m vysoká rozhledna z které jsou nádherné výhledy za jasného počasí až po Alpy. V prostorách rozhledny je umístěna expozice o Šumavě a také občerstvení

Prášilské jezero i Poledník jsou dosažitelné opět několika způsoby. Výchozím místem může být parkoviště Slunečná u Prášil, odtud se vydáte po zpevněné cestě až na rozcestí Liščí díry, zde se rozděluje trasa na jezero a na Poledník, k jezeru dorazíte/vystoupáte po cca 1km, posledních několik desítek metrů překonáváte kamenitou a hůře schůdnou pasáž nevhodnou pro kola a kočárky. Odtud je možný návrat stejnou cestou zpět na parkoviště a nebo pokračovat dále po červené do Prášil a na parkoviště Slunečná, celkem cca 8 km. Cesta na Poledník pokračuje z rozcestí Liščí díry po červené až na vrchol Hory Polední, celkem cca 7 km poctivého výšlapu a pak zpět stejnou cestou na parkoviště. Pokud dáte přednost okružnímu výletu, pak se nabízí varianta startu v Prášilech (mimochodem v Prášilech možná oceníte výbornou cukrárnu a pěkné dětské hřiště), odtud podél Prášilského potoka na Frantův most a dále výstup na Poledník. Z Poledníku sestup po červené směr Liščí díry, Slunečná, Prášily, celkem cca 15 km.

Pancíř (1214 m.n.m.), Můstek (1235 m.n.m.) a pramen Úhlavy

Hřeben Pancíř-Můstek-Prenet je velmi turisticky atraktivní záležitostí. Pancíř leží na hlavním evropském rozvodí, na jeho západním svahu pramení řeka Úhlava, odvádějící vodu do Severního moře a na jihovýchodním svahu pramení řeka Řezná, jejíž voda míří do moře Černého. Na vrcholu Pancíře se nachází restaurace a rozhledna s výbornou viditelností do širokého okolí opět až po Alpy. 

Na vrchol hory Pancíř se nejpohodlněji dostanete 2750 m dlouhou sedačkovou lanovkou, ale může ji samozřejmě i vystoupat, v tom případě doporučujeme start na parkovišti na Špičáckém sedle. Z vrcholu Pancíře se po červené příjemnou procházkou dostanete na Můstek cca 3,5 km, možno pokračovat až na Prenet dalších cca 6 km. Na zpáteční cestě na Písečné nepřehlédněte pramen Úhlavy.

Křemelná a Březník (1007 m.n.m.)

Řeka Křemelná je jednou z nejkrásnějších šumavských řek, pramení na jižním svahu Jedlové hory, její pramen je označen jako studánka pod Habrůvkou. Křemelná se spolu s Vydrou u Čeňkovy pily spojuje do řeky Otavy. Kolem Křemelné existovala v minulosti řada obcí, např. Frauenthal, které byly po většině v době komunismu srovnány se zemí. V obci Frauenthal žilo až 400 obyvatel a provozovaly se zde brusírny, leštírny a fazetovny zrcadel. Nedaleko bývalé obce Frauenthal se nachází hora Březník se skalnatým vrcholkem zvaným Vintířova skála, kam se dá vystoupat po vytesaných schodech a kochat se pohledem po okolí. Skála dostala jméno podle mnicha Vintíře, který zde měl svojí poustevnu ve skalní jeskyni kolem roku 1040.

Příjemnou procházku podél Křemelné si můžete užít, pokud zaparkujete svůj vůz na parkovišti Šerlův dvůr u hlavní silnice mezi Skelnou a Prášily a vydáte se po žluté podél Křemelné prostorem bývalé obce Frauenthal, zde se vyskytují specifické borovice Frauenthalské borovice, které údajně jinde nenajdete. Dále po žluté až k chatě Rovina (kvalitní restaurace) a odtud cca 1,5km ke skalnatému vrcholku Březník.

Zimní sporty

Lyžařské areály

Velký Javor (www.arber.de)

Lyžařské středisko Grosser Arber nabízí parametry a kvalitu alpského lyžování, spokojeni budou i náročnější klienti. Nachází se pouhých 10 minut jízdy z Železné Rudy a je největším skiareálem na české i německé části Šumavy. Těšit se můžete na široké, uměle zasněžované sjezdovky od černé, kde se jezdí i závody Světového poháru žen, přes červené, modré až po turistické. V provozu je několik lanovek od supermoderní kabinové, dvou sedačkových až po kotvové vleky. V části Thurnhof se také nachází dětské centrum Arbaerland s pěti pojízdnými lyžařskými pásy, profesionální lyžařskou školičkou a ohřívárnou. Využít můžete také 1200m dlouhou sáňkařskou dráhu, sáňky je možné si vypůjčit. V celém areálu je několik možností k odpočinku a občerstvení v podobě stylových restaurací s typicky německou gastronomií. U nástupní stanice na kabinovou lanovku se nachází velké, zpoplatněné parkoviště. Do areálu také jezdí pravidelná autobusová linka-skibus z Železné Rudy.

Špičák (www.lyzovani.spicak.cz)

Špičák je největším skiareálem na české Šumavě, je v dosahu do pár minut jízdy vozem z centra Železné Rudy. Jedná se o moderní středisko se sedačkovou lanovkou, několika kotvovými vleky a jednomístnými vleky poma. Zalyžovat si můžete na celkem deseti uměle zasněžovaných sjezdovkách modrých, červených a jedné černé na Špičáku a pod Sirotkem. V provozu je také lyžařské hřiště – Ski school pro malé začátečníky s pojízdným kobercem a buduje se Funpark. V areálu je dispozici půjčovna lyžařského, snowboardového a dalšího sportovního vybavení a také restaurace a apres-ski bar. Jako záchytná parkoviště bez poplatku slouží P1 a Kaskády, k parkovišti vás z Železné Rudy také zaveze Skibus.

Nad nádražím/Belveder (www.skinadrazi.cz)

Areál Nad nádražím/Belveder se nachází cca 300-500m od Apartmánů Panorama.  Nabízí lyžování na několika sjezdovkách modré a červené obtížnosti, na které vás dovezou převážně kotvové vleky, jedna Tatrapoma a malá dětská poma. Funguje zde lyžařská školička s pojízdným kobercem, sjezdovky jsou uměle zasněžovány. K dispozici je rychlé občerstvení a nahoře restaurace v hotelu Belveder. Záchytné parkoviště pro tento areál se nachází u dolní stanice Tatrapomy v části Belveder. 

Samoty

Rodinný areál Samoty se nachází na okraji Železné Rudy u vlakové zastávky Železná Ruda-centrum. K dispozici jsou dvě sjezdovky a dva vleky – jedna kotva a jedna dětská poma. V areálu můžete využít služeb stylového bistra, lyžařské školičky s posuvným lyžařským pásem pro malé začátečníky a půjčovny lyžařského vybavení. Areál využívá umělé zasněžování. Vedle lyžařské školičky se upravuje část svahu pro bobování a sáňkování. Vůz lze zaparkovat u areálu.

Alpalouka (www.alpalouka.cz)

Rodinný lyžařský skiareál se dvěma vleky (kotva a dětská poma) s umělým zasněžováním. K dispozici ohřívací místnost a stánek s kvalitním občerstvením. Možnost využití parkovacího stání pod areálem nebo na parkovišti Kaskády. Zastávka skibusu nedaleko.

Hofmanky (www.skipancir.cz)

V provozu sjezdovka Hofmanky za využití sedačkové lanovky Špičák-Hofmanky. Zde lze i bobovat a sáňkovat. Parkování pod nástupní stanicí lanovky nebo na parkovišti Kaskády.

Weissova louka

Mírná sjezdovka s jednou pomou bez umělého zasněžování vhodná zejména pro lyžaře začátečníky. K dispozici občerstvení a odpočinková místnost. Parkování nad sjezdovkou nebo na placeném parkovišti na Špičáckém sedle.

Běžecké lyžování

Na výchozí bod pro řadu běžeckých tras, Gerlovu Huť, vás z Železné Rudy dopraví skibus, zastávka se nachází v centru Železné Rudy na hlavní silnici pod hotelem Ostrý.

Nástupní místo na upravené stopy Belveder se nachází cca 300m od Apartmánů Panorama.

Tipy na běžecké trasy

Gerlova Huť (parkoviště)-Nad Pošťákem-Pod Sklářským vrchem-Gerlova Huť – cca 7 km

Gerlova Huť-Pod Sklářským Vrchem-U Polomského Potoka-Nad Samotami-Zámecký les-Debrník (sjezd do Železné Rudy) – cca 10 km

Belveder-Hofmanky-Starý Brunst-Gerlova Huť (návrat skibusem) – cca 9 km

Belveder-Hofmanky-Starý Brunst-Gerlova Huť-Zámecký les-Debrník (ŽR) – 18 km

Belveder-Hofmanky-Pancíř-Můstek a zpět – cca 18 km

Gerlova Huť-Zámecký les-Pod Polomem-Železnorudká křižovatka- Popelné Domky-Hůrecká silnice-Gerlova Huť – cca 18km

Lesní běžecký areál Belveder (parkoviště u hotelu Belveder) – závodní běžecké okruhy v délce 1, 2, 3 a 5 km. Upravuje se při dostatečném množství sněhu.

Centrum aktivit Bretterschachten (Bodenmais, SRN)

Nejvýše položený běžecký areál na Šumavě nacházející se pod Velkým Javorem v nadmořské výšce 1120m a cca 15 min jízdy autem z Železné Rudy. Nabízí 114 km upravovaných tratí pro bruslení i klasiku v několika barevně označených okruzích. Upravené stopy vedou až pod Malý Javor, kde je možné se občerstvit v restauraci. K dispozici zpoplatněné parkoviště a ohřívárna s toaletami. Zpoplatněn i vstup na běžecké tratě.

Běžkařský areál Scheiben, Lohberg (SRN)

Cca 15 minut jízdy autem z Železné Rudy, v nadmořské výšce 1050m se nachází běžecké centrum Scheiben se třemi běžkařskými okruhy a celkem 14km upravených stop pro klasiku i bruslení. Udržovaná je zde také přírodní sáňkařská dráha a upravovaná zimní turistická trasa. K dispozici je zpoplatněné parkoviště, ohřívací místnost a toaleta.

Cyklistika a cykloturistika

Tipy na nenáročné, převážně rovinaté cyklovýlety pro rodiny s dětmi

Možno využít služby autobusů Zelené linky Šumavy, které umožňují přepravu kol

Parkoviště Mechov (Srní) – podél Vchynicko-tetovského kanálu až k Hradlovému mostu pod Modravou – cca 10 km, tam a zpět 20 km. Na trase odbočka k Hauswaldské kapli

Parkoviště na Špičáckém sedle–Černé jezero – cca 3,5 km, celkem 7 km tam a zpět

Parkoviště Skelná–Šerlův Dvůr-Prášily – cca 7 km, tam a zpět cca 14 km. V Prášilech restaurace, cukrárna a botanická zahrada s výběhem bizonů. Možno si trasu prodloužit o pár kilometrů ponecháním vozu na parkovišti Nová Hůrka a odtud jet směr Skelná.

Parkoviště Nová Hůrka-jezero Laka – cca 4,5 km lehčího stoupání, celkem 9 km tam a zpět. Po cestě hrobka sklářského rodu Abelů

Parkoviště Gerlova Huť-Zámecký les-Debrník-ŽR, celkem cca 10 km 

ŽR Debrník-Ferdinandovo údolí-Zwieslerwaldhaus-Schwellhausel, cca 9 km, tam a zpět cca 18 km. Schwellhausel – restaurace, minifarma, dětské hřiště.

Děti a zábava

Tipy na výlet

Zážitkový park St. Englmar – WaldWipfelWeg – nejdelší stezka korunami stromů na Šumavě  a Bavorském lese

Cca 50 km za hranicemi u městečka St. Englmar (SRN) se nachází úžasné zábavní centrum, kde naleznete hned několik zajímavých atrakcí pro děti: – dům stojící na střeše, bezbariérovou 1300m dlouhou stezku korunami stromů ve výšce 30m vhodnou i pro kočárky, největší bavorskou horskou dráhu, 20ti metrovou zážitkovou věž s dobrodružným golfovým hřištěm, lezeckou stěnu, lanový park, stezku optických klamů, přírodní zážitkovou stezku. K dispozici parkoviště, vstup zpoplatněn.

Lesní ZOO Lohberg

V nádherném zooparku naleznete 100 druhů zvěře a 400 exemplářů, které se převážně vyskytují v našich lesích. Jsou zde voliery s mnoha druhy ptáků, velké výběhy s vlky, jeleny, losy, zubry a také rysy, uvidíte bobry, vydry, sovy, ale i osly a akvária s mnoha druhy ryb. K dispozici bistro, toalety, dětské hřiště, parkoviště.

Vlčí stezka v Srní

Cca 2 km dlouhý naučný okruh lesem, jehož součástí je cca 300m dlouhá dřevěná lávka nad výběhem s vlky. K dispozici parkoviště a dětské hřiště.

Zvířecí park a Haus zur Wildnis

V obci Ludwigsthal pár minut jízdy autem z Železné Rudy směr Zwiesel a nebo vlakem se nachází Centrum Národního parku Falkenstein. Zde můžete absolvovat cca 3 km okružní cestu volnou přírodou, na níž spatříte vedle rysů a vlků také divoké koně a pratura, dva bývalé obyvatele Bavorského lesa. Narazíte také na jeskyni z doby ledové a můžete vystoupat na rozhlednu nad výběhem s vlky. Součástí trasy je také architektonicky zajímavý Haus zur Wildnis se stálou expozicí Divočina v Národním parku Bavorský les, 3D kinem a restaurací, kde je příležitost k občerstvení. Stezka je přístupná celoročně. K dispozici zpoplatněné parkoviště.

Badesee Seepark Arrach s Adventure golfem

Cca 30 minut jízdy autem z Železné Rudy směr Lam do obce Arrach, zde možnost koupání v přírodním koupališti s vodotryskem, restaurací a zážitkovým minigolfem.

Badewelt Bad Kotzting

Aquacentrum v Bavorském městečku Bad Kotzting o třech částech: Vodní svět, Thermarium, Saunový svět. Zde několik větších či menších bazénů, skluzavky a tobogany a velmi pěkný saunový areál.

Aquacentrum Sušice

Cca 20 minut jízdy z Železné Rudy v městě Sušice naleznete aquacentrum s plaveckým bazénem, brouzdališti s atrakcemi, zábavním bazénkem, tobogánem, vířivkami a finskou a parní saunou.

Hrad Velhartice

Cca 20 min jízdy autem z Železné Rudy se nachází jeden ze tří šumavských hradů, hrad a zámek Velhartice. Zde několik prohlídkových okruhů, restaurace a stálá, interaktivní expozice v bývalém hradním pivovaru, dětské atrakce na nádvoří a přilehlý skanzen. K dispozici parkoviště u hradu. Ve Velharticích lze také navštívit soukromé Muzeum šumavským minerálů, které pořádá zážitkovou aktivitu rýžování zlata

Vláčkem Šumavláčkem na Černé jezero

Od června do září vás na Černé jezero a zpět dovoze Vláček Šumavláček. Ráno vyjíždí z centra Železné Rudy od autobusové zastávky pod hotelem Ostrý a poté v průběhu dne už jen ze Špičáckého sedla (parkoviště). Vyplatí se podívat se na jízdní řád a být u zastávky několik minut před odjezdem, vláček má omezený počet míst.

Pohádkovou stezkou ke Kneippovým lázním

U cukrárny Charlotte poblíž říčky Řezné se nachází první cedulka s pohádkovou postavičkou Vodníkem Fialkou, pokračujete pod železniční most přes lávku a vzhůru ulicí J.Vojty až na její konec, zde doleva až k potoku a pak už podél Polomského potoka proti proudu až ke Kneippovým lázním. Cestou budete míjet další cedulky s pohádkovými postavičkami skřítků, vil a strašidýlek, které pokračují ještě dále za Kneippovy lázně až k hotelu Grádl. Kneippovy lázně jsou systémem tří bazénků s vodou navedenou z Polomského potoka a s různým povrchem dna od kamínků větších až po písek. Procházením bosými nohami těmito bazénky provádíme metodu šlapací lázně a aplikujeme vodoléčbu, technika je přiblížena na popisné tabuli.