Železnorudsko po celý rok

Železnorudsko po celý rok

Vítejte v největším národním parku České Republiky, v Národním parku Šumava, pyšnícím se rozlohou 680,64 km2!

Šumavské klima se vyznačuje neobyčejnou čistotou vzduchu, vysokými hodnotami slunečního svitu, sníženým atmosférickým tlakem a přiměřenou vlhkostí. Železnorudsko se nachází nad vrstvou prachové a dýmové zóny a to je důvodem, proč tuto pro naše zdraví tak blahodárnou oblast nazýváme pásmem Vzdušných lázní.

Železnorudsko je místem mnoha krás a zajímavostí! Na své si v tomto nádherném koutu Šumavy přijdou opravdu všichni!

Milovníci přírody a turistiky zde naleznou opravdové skvosty. Přijďte a pokochejte se krásou ledovcových jezer na české i německé straně hranice: Černé, Čertovo, Laka, Prášilské, Velké Javorské a Malé Javorské a jedinečností kamenných moří nejen na svahu hory Svaroh. Železnorudsko je rájem horských velikánů, Velký a Malý Javor, Špičák, Pancíř, Velký a Malý Ostrý, Polom, Můstek, Poledník, Svaroh, Velký Falkenstein, Velký a Malý Roklan a další lákají ke svému pokoření a za to se Vám odmění malebnými výhledy do široké krajiny či hlubokých údolí. Bublající a šplouchající bystřiny, potůčky a říčky (Řezná, Svarožná, Polomský potok, Křemelná,…) měnící se co chvíli v menší či větší peřejky, vás pohladí po duši stejně jako čisté prameny řek Úhlavy a Řezné. K horám neodmyslitelně patří divoké horské potoky s burácejícími vodopády, i ty zde můžete vidět. Bílý potok-Bílá strž pod Špičákem a Rissloch bach-Rissloch wasserfall u obce Bodenmais jsou  přírodními rezervacemi a nejvyššími vodopády na Šumavě a v Bavorském lese. Všude tam a ještě dále Vás zavedou desítky kilometrů značených i neznačených turistických a cykloturistických tras.

Lidé toužící po odpočinku si užijí ticho a čistou krásu hlubokých lesů plných hub a lesních plodů, borůvkové “plantáže” jsou téměř nekonečné.

Na sportovně založené hosty čekají v zimě desítky kilometrů pravidelně strojově upravovaných běžeckých stop křižujících malebnou šumavskou přírodu či nacházející se v areálech v Bavorském lese (Scheiben, Bretterschachten). Nelze opomenout též závodní běžecký areál Belveder. I pro vášnivé lyžaře-sjezdaře má Železnorudsko co nabídnout, lyžařské areály různých obtížností osloví opravdu každého: pro náročnější skiareál Grosser Arber (Velký Javor) s parametry alpského lyžování s kabinovou lanovkou, sedačkovými lanovkami, restauracemi a také dětským skiareálem se čtyřmi výukovými pohyblivými koberci a sáňkařskou dráhou, Špičák coby největší skiareál v oblasti české části Šumavy se sedačkovou lanovkou a funparkem a dále rodinné areály Samoty, Nad nádražím-Belveder, Pancíř, Alpalouka, Weissova louka, Silberberg… Ať  jste začátečník či zkušený sjezdař, čeká zde na Vás mnoho upravených sjezdovek od modrých až po černé. Většina skiareálů disponuje technologií umělého zasněžování a nabízí individuální i skupinové kurzy výuky lyžování pro děti i dospělé včetně dětských lyžařských školiček s využitím pohyblivých koberců. K dispozici jsou samozřejmě půjčovny lyžařského, běžkařského, snowboardového a skialpinistického vybavení.

Pro nadšené bikery je připraveno mnoho možností a pestrý výběr cyklotras mířících k atraktivním cílům či “jen” běžících nádhernou šumavskou přírodou zanechávajíce za sebou pocit nevšedního zážitku pro každého, kdo do této krajiny vstoupil. Vyzkoušejte stovky kilometrů zahrnujících pohodové rovinaté trasy vhodné pro cykloturisty či rodiny s dětmi (podél Vchynicko-Tetovského kanálu, Špičácké sedlo-Černé jezero, ŽR-Ferdinandovo údolí-Schwellhausel, Hůrka-jezero Laka, Hůrka-Skelná-Prášily, Gerlova Huť-Zámecký les-Debrník-ŽR,…)  i náročné cyklotrasy zdolávající šumavské vrcholy nabízející slušné převýšení (výjezd na Velký Javor, Falkenstein, Poledník, Polom, Pancíř, Můstek, Špičák,…) či naopak technické traily přírodního charakteru různých obtížností v nejznámějším českém Bikeparku v areálu Špičák či Bikeparku Geisskopf v Bischofsmaisu. Pro návštěvníky je k dispozici několik půjčoven elektrokol a servis kol.

Za shlédnutí a návštěvu určitě také stojí oblast nedalekých obcí Srní, Prášily a Hartmanice s jejich zajímavostmi přírodního i technického charakteru: Vchynicko-Tetovský kanál s Hauswaldskou kaplí ze Srní až k Hradlovému mostu, Zelenohorské chalupy, Srnský okruh s Vodním zámkem a nádrží, Čeňkova pila na soutoku řek Křemelná a Vydra, kde se rodí řeka Otava, s funkční vodní elektrárnou, Naučná stezka Povydří s Turnerovou chatou, kopec Březník s  kaplí sv. Vintíře, obec Dobrá voda s Kostelem sv. Vintíře se skleněným oltářem a Muzeem Dr. Šimona Adlera, Synagoga v Hartmanicích, cesta podél Prášilského potoku až na vrchol hory Poledník s rozhlednou.

Železnorudsko nezklame ani milovníky golfu, v golfovém parku v Oberzwieselau si vychutnáte hru na  oblíbeném 18-jamkovém golfovém hřišti.

Ani naši nejmenší hosté se nebudou nudit. O zábavu malých i velkých se postará nespočet atrakcí. Navštívit můžete rozhledny  na vrcholcích hor Pancíř, Špičák, Poledník s nádhernými výhledy do dalekého okolí (za příznivých podmínek jsou vidět i Alpy), lanová centra a parky: Lanový park Prášily, OffPark Sušice, LC Nad nádražím v ŽR, LC v obci Lam, mnoho stezek: Pohádkovou stezku vedoucí ke Kneippovým lázním na Polomském potoce v ŽR, Datlíkovu a Zajícovu stezku vedoucí z vrcholu hory Špičák na Černé a Čertovo jezero, Naučnou Hadí stezku vedoucí z Gerlovy Hutě kolem pramenu Řezné až na horu Pancíř, Křížovou cestu v ŽR vedoucí na Belveder (restaurace a pivovar), Naučnou stezku Utajená obrana železné opony s mnoha vojenskými bunkry v Železné Rudě, Mravenčí stezku v Srní, Stezku pralesem z Zwieslerwaldhausu podél kanálu na Schwellhausel (restaurace a dětské hřiště), největší Stezku korunami stromů na Šumavě v Bavorském lese WaldWipfelWeg s domem stojícím na střeše…, dále zajímavá muzea: Muzeum Šumavy v Železné Rudě, Sušici a Kašperských Horách a Muzeum historických motocyklů v objektu loveckého zámečku v Železné Rudě, Železniční muzeum Localbahnmuseum v Bavorské Železné Rudě, Důlní skanzen u obce Bodenmais, Muzeum šumavských minerálů ve Velharticích se zážitkovou aktivitou rýžování zlata, Muzeum Královského hvozdu v Nýrsku atd. Milovníky zvířátek potěší Lesní ZOO v obci Lohberg s mnoha druhy savců, ptáků a ryb včetně rysa, vlka, zubra, výra, losa a soba, ale také vydry, bobra, mývala, osla, orla, supa, černé labutě,… dále Naučná vlčí stezka s výběhem vlků v Srní, Dům divočiny a ZOOpark s příjemnou procházkou v obci Ludwigsthal a také mnoho volně pobíhající zvěře ať už na pastvinách, v soukromých minifarmách či v lesích po celém Železnorudsku. Užít si můžete také jízdu vláčkem Šumavláčkem z Železné Rudy na Černé jezero, sjezd na vypůjčených koloběžkách z Pancíře do Železné Rudy, výjezd lanovkami na vrcholy hor Špičák, Pancíř  a Velký Javor a mnoho dalšího. Za zmínku a doporučení určitě stojí Návštěvnické centrum Šumavy a Environmentální centrum Železná Ruda, kde obdržíte veškeré informace včetně prospektů a kde se také nachází stálá interaktivní a zážitková expozice věnovaná životu a přírodě na Šumavě.

Zdá se Vám to málo? Pak neváhejte a zamiřte do městečka Velhartice, kde se ponoříte do historie na tamním hradě a zámku a v přilehlém skanzenu. Za vidění jistě také stojí další šumavské hrady, hrad Kašperk a hrad Rabí (druhý největší hrad v ČR). A pokud dáte přednost příjemné relaxaci, tu Vám zaručí návštěva aquaparků s tobogány, vířivkami a saunou v Sušici, Lamu či Zwieselu či venkovní koupaliště se slanou vodou v obci Nýrsko a nebo přírodní jezírko se zážitkovým minigolfem Badesee Seepark v obci Arrach. Litovat jistě nebudete ani návštěvy wellness centra v Hotelu Horizont na Špičáku či nově otevřeného wellness centra v rezidenci Javor v Železné Rudě.

V Železné Rudě pro Vás nebudou chybět ani novinky. Bylo slavnostně otevřeno nové náměstí, na kterém dominuje Kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy s typickou cibulovitou bání společně s původně loveckým zámečkem z přelomu 17. a 18. století, v kterém můžete navštívit restauraci či muzeum historických motocyklů. V nejbližší době Železná Ruda také nabídne nové koupaliště s charakterem biotopu s pláží. V provozu je též nová pumptracková dráha pro malé i velké nadšence.

To vše a ještě mnohem víc Vám nabízí Železnorudsko.

A co říci na závěr? Snad jen přijeďte, poznejte a užijte si báječné Železnorudsko!

Těšíme se na Vás!