Železnorudsko

Železnorudsko, místo mnoha krás a zajímavostí! Na své si v tomto nádherném koutu Šumavy přijdou opravdu všichni!

Milovníci přírody a turistiky zde naleznou opravdové skvosty. Přijďte a pokochejte se krásou ledovcových jezer na české straně (Černé, Čertovo, Laka, Prášilské) i německé straně hranice (Velké Javorské a Malé Javorské) a jedinečností kamenných moří na svahu Svarohu. Horské velikány (Javor, Špičák, Pancíř, Ostrý, Polom, Můstek, Poledník, Svaroh, Falkenstein, Roklan) lákají ke svému pokoření a za to se Vám odmění malebnými výhledy do široké krajiny či hlubokých údolí. Bublající a šplouchající bystřiny, potůčky a říčky (Řezná, Svarožná, Polomský potok, Křemelná, Bílý potok-Bílá strž, Risslochbach-Risslochwasserfalle, pramen Úhlavy, pramen Řezné) měnící se co chvíli v menší či větší peřejky a vodopády, Vás pohladí po duši. Všude tam Vás zavedou desítky kilometrů značených i neznačených turistických a cykloturistických tras.

Lidé toužící po odpočinku si užijí ticho a čistou krásu hlubokých lesů plných hub a lesních plodů, borůvkové “plantáže” jsou téměř nekonečné.

Na sportovně založené hosty čekají v zimě desítky kilometrů strojově upravených běžeckých stop křižujících malebnou šumavskou přírodu či nacházející se v areálech v Bavorském lese (Scheiben, Bretterschachten). Nelze opomenout též závodní běžecký areál Belveder. I pro vášnivé lyžaře-sjezdaře má Železnorudsko co nabídnout, lyžařské areály různých obtížností osloví opravdu každého (Javor, Špičák, Samoty, Nad nádražím-Belveder, Pancíř, Alpalouka, Weissova louka, Silberberg). Ať  jste začátečník či zkušený sjezdař, čeká zde na Vás mnoho upravených sjezdovek od modrých až po černé. Většina skiareálů disponuje technologií umělého zasněžování a nabízí individuální i skupinové kurzy výuky lyžování pro děti i dospělé včetně dětských lyžařských školiček s využitím pohyblivých koberců.

Pro nadšené bikery je připraveno mnoho možností a pestrý výběr cyklotras mířících k atraktivním cílům či “jen” běžících nádhernou šumavskou přírodou zanechávajíce za sebou pocit nevšedního zážitku pro každého, kdo do této krajiny vstoupil.

Za shlédnutí a návštěvu určitě také stojí oblast nedalekých obcí Srní a Prášily s jejich zajímavostmi přírodního i technického charakteru (Vchynicko-Tetovský kanál, Hauswaldská kaple, Zelenohorské chalupy, Březník a kaple sv. Vintíře, Dobrá voda a kostel sv. Vintíře se skleněným oltářem, Prášilský potok, Poledník)

Železnorudsko nezklame ani milovníky golfu, v golfovém parku v Oberzwieselau si vychutnáte hru na  oblíbeném 18-jamkovém golfovém hřišti.

Ani naši nejmenší hosté se nebudou nudit. O zábavu malých i velkých se postará nespočet atrakcí. Navštívit můžete rozhledny (Pancíř, Špičák, Poledník), lanová centra a parky (Prášily, Nad nádražím), lesní ZOO v Lohbergu, Naučnou vlčí stezku v Srní, Pohádkovou stezku vedoucí ke Kneippovým lázním, Naučnou Hadí stezku v Železné Rudě, Křížovou cestu vedoucí na Belveder, Naučnou stezku Utajená obrana železné opony v Železné Rudě, Dům divočiny a ZOOpark v Ludwigsthalu, Muzeum Šumavy a Muzeum historických motocyklů v objektu loveckého zámečku v Železné Rudě, Localbahnmuseum v Bavorské Železné Rudě, Důlní skanzen u Bodenmaisu atd. Užít si můžete také jízdu vláčkem Šumavláčkem na Černé jezero, sjezd na koloběžkách z Pancíře do Železné Rudy, výjezd lanovkami na vrcholy hor Špičák, Pancíř  a Velký Javor a mnoho dalšího.

Zdá se Vám to málo? Pak neváhejte a zamiřte do městečka Velhartice, kde se ponoříte do historie na tamním hradě a zámku a v přilehlém skanzenu. A pokud dáte přednost příjemné relaxaci, tu Vám zaručí návštěva krytého bazénu v Sušici, Lamu či Zwieselu.

Na Železnorudsku pro Vás nebudou chybět ani novinky. Aktuálně se buduje nové náměstí, na kterém dominuje Kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy s typickou cibulovitou bání společně s původně loveckým zámečkem z přelomu 17. a 18. století. V nejbližší době Železná Ruda také nabídne nové koupaliště s charakterem biotopu s pláží. Otevřena byla též nová pumptracková dráha pro malé i velké nadšence.

To vše a ještě mnohem víc Vám nabízí Železnorudsko.

A co říci na závěr? Snad jen přijeďte, poznejte a užijte si báječné Železnorudsko!

Těšíme se na Vás!