Železnorudsko po celý rok

Železnorudsko po celý rok

Železnorudsko, místo mnoha krás a zajímavostí! Na své si v tomto nádherném koutu Šumavy přijdou opravdu všichni!

Milovníci přírody a turistiky zde naleznou opravdové skvosty. Přijďte a pokochejte se krásou ledovcových jezer na české straně (Černé, Čertovo, Laka, Prášilské) i německé straně hranice (Velké Javorské a Malé Javorské) a jedinečností kamenných moří na svahu hory Svaroh. Horské velikány (Javor, Špičák, Pancíř, Ostrý, Polom, Můstek, Poledník, Svaroh, Falkenstein, Roklan) lákají ke svému pokoření a za to se Vám odmění malebnými výhledy do široké krajiny či hlubokých údolí. Bublající a šplouchající bystřiny, potůčky a říčky (Řezná, Svarožná, Polomský potok, Křemelná, Bílý potok-Bílá strž, Risslochbach-Risslochwasserfalle, pramen Úhlavy, pramen Řezné) měnící se co chvíli v menší či větší peřejky a vodopády, Vás pohladí po duši. Všude tam a ještě dále Vás zavedou desítky kilometrů značených i neznačených turistických a cykloturistických tras.

Lidé toužící po odpočinku si užijí ticho a čistou krásu hlubokých lesů plných hub a lesních plodů, borůvkové “plantáže” jsou téměř nekonečné.

Na sportovně založené hosty čekají  v zimě desítky kilometrů pravidelně strojově upravovaných běžeckých stop křižujících malebnou šumavskou přírodu či nacházející se v areálech v Bavorském lese (Scheiben, Bretterschachten). Nelze opomenout též závodní běžecký areál Belveder. I pro vášnivé lyžaře-sjezdaře má Železnorudsko co nabídnout, lyžařské areály různých obtížností osloví opravdu každého: pro náročnější skiareál Grosser Arber (Velký Javor) s parametry alpského lyžování s kabinovou lanovkou, sedačkovými lanovkami, restauracemi a také včetně dětského skiareálu, Špičák coby největší skiareál v oblasti české části Šumavy se sedačkovou lanovkou a funparkem a dále rodinné areály Samoty, Nad nádražím-Belveder, Pancíř, Alpalouka, Weissova louka, Silberberg… Ať  jste začátečník či zkušený sjezdař, čeká zde na Vás mnoho upravených sjezdovek od modrých až po černé. Většina skiareálů disponuje technologií umělého zasněžování a nabízí individuální i skupinové kurzy výuky lyžování pro děti i dospělé včetně dětských lyžařských školiček s využitím pohyblivých koberců. K dispozici jsou samozřejmě půjčovny lyžařského, běžkařského a snowboardového vybavení).

Pro nadšené bikery je připraveno mnoho možností a pestrý výběr cyklotras mířících k atraktivním cílům či “jen” běžících nádhernou šumavskou přírodou zanechávajíce za sebou pocit nevšedního zážitku pro každého, kdo do této krajiny vstoupil. Vyzkoušejte stovky kilometrů zahrnujících pohodové rovinaté trasy vhodné pro cykloturisty či rodiny s dětmi i náročné cyklotrasy zdolávající šumavské vrcholy nabízející slušné převýšení či naopak technické traily přírodního charakteru různých obtížností v nejznámějším českém Bikeparku v areálu Špičák. Opět pro návštěvníky je k dispozici několik půjčoven elektrokol.

Za shlédnutí a návštěvu určitě také stojí oblast nedalekých obcí Srní a Prášily s jejich zajímavostmi přírodního i technického charakteru (Vchynicko-Tetovský kanál, Hauswaldská kaple, Zelenohorské chalupy, Březník a kaple sv. Vintíře, Dobrá voda a kostel sv. Vintíře se skleněným oltářem, Prášilský potok, vrchol Poledníku s rozhlednou)

Železnorudsko nezklame ani milovníky golfu, v golfovém parku v Oberzwieselau si vychutnáte hru na  oblíbeném 18-jamkovém golfovém hřišti.

Ani naši nejmenší hosté se nebudou nudit. O zábavu malých i velkých se postará nespočet atrakcí. Navštívit můžete rozhledny (Pancíř, Špičák, Poledník), lanová centra a parky (Prášily, Nad nádražím ŽR), Lesní ZOO v Lohbergu, Naučnou vlčí stezku v Srní, Pohádkovou stezku vedoucí ke Kneippovým lázním, Naučnou Hadí stezku u Železné Rudy, Křížovou cestu vedoucí na Belveder, Naučnou stezku Utajená obrana železné opony v Železné Rudě, Dům divočiny a ZOOpark v Ludwigsthalu, Muzeum Šumavy a Muzeum historických motocyklů v objektu loveckého zámečku v Železné Rudě, Localbahnmuseum v Bavorské Železné Rudě, Důlní skanzen u Bodenmaisu, největší Stezku korunami stromů na Šumavě v Bavorském lese WaldWipfelWeg atd. Užít si můžete také jízdu vláčkem Šumavláčkem na Černé jezero, sjezd na koloběžkách z Pancíře do Železné Rudy, výjezd lanovkami na vrcholy hor Špičák, Pancíř  a Velký Javor a mnoho dalšího.

Zdá se Vám to málo? Pak neváhejte a zamiřte do městečka Velhartice, kde se ponoříte do historie na tamním hradě a zámku a v přilehlém skanzenu. Za vidění jistě také stojí hrad Kašperk či hrad, zámek a galerie Klenová. A pokud dáte přednost příjemné relaxaci, tu Vám zaručí návštěva krytého bazénu s tobogány, vířivkami a saunou v Sušici, Lamu či Zwieselu a nebo příjemný zážitek ve wellness centru v Hotelu Horizont na Špičáku.

V Železné Rudě pro Vás nebudou chybět ani novinky. Bylo slavnostně otevřeno nové náměstí, na kterém dominuje Kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy s typickou cibulovitou bání společně s původně loveckým zámečkem z přelomu 17. a 18. století, v kterém můžete navštívit restauraci či muzeum historických motocyklů. V nejbližší době Železná Ruda také nabídne nové koupaliště s charakterem biotopu s pláží. V provozu je též nová pumptracková dráha pro malé i velké nadšence.

To vše a ještě mnohem víc Vám nabízí Železnorudsko.

A co říci na závěr? Snad jen přijeďte, poznejte a užijte si báječné Železnorudsko!

Těšíme se na Vás!