Železnorudsko po celý rok

Železnorudsko po celý rok

Vítejte v největším národním parku České Republiky, v Národním parku Šumava, pyšnícím se rozlohou 680,64 km2!

Šumavské klima se vyznačuje neobyčejnou čistotou vzduchu, vysokými hodnotami slunečního svitu, sníženým atmosférickým tlakem a přiměřenou vlhkostí. Železnorudsko se nachází nad vrstvou prachové a dýmové zóny a to je jedním z důvodů, proč tuto pro naše zdraví tak blahodárnou oblast nazýváme pásmem

Vzdušných lázní

Vzdušné lázně Železnorudsko

Vzdušné lázně a nebo také klimatické lázně, tak nazýváme oblast, ve které se vyskytují takové přirozené podmínky, jež blahodárně působí na naše zdraví. Tento specifický příznivý vliv klimatu je využíván k tzv. klimatoterapii, podpůrné léčbě některých chorob a zejména k jejich prevenci a celkovému posílení organismu.

Pozitivní vliv na naše zdraví mají hory a to především středohorské podnebí s polohami v nadmořských výškách 750-1200m. Charakteristickým rysem středohorského klimatu je zejména bohaté zastoupení lesů a větší množství slunečných dní. Je prokázáno lékařskými studiemi, že vlivem pobytu na horách dochází v těle člověka ke zvýšené tvorbě erytrocytů (červených krvinek) a také k vyšší tvorbě hemoglobinu (krevního barviva) a díky tomu je naše tělo resp. naše orgány více zásobené kyslíkem, což výrazně blahodárně působí na funkci celého organismu a jeho imunitu.

Tento pozitivní vliv je dále podpořen vysokým výskytem záporných iontů takzvaných aniontů v horském vzduchu, které jsou také nazývány vzdušnými vitamíny. Díky nim se nám v čistém, středohorském prostředí tak dobře dýchá. Existují doporučení týkající se minimálního množství vdechovaných aniontů (800 aniontů/cm3), v přírodě je pak obsah aniontů až 60x vyšší, naopak v uzavřených prostorách našich bytů, kanceláří a škol je téměř nula, velmi nízký výskyt je též např. na rušných ulicích, v centrech měst a v průmyslových oblastech. V těchto prostorách je logicky naopak vyšší množství kationtů čili kladných iontů, které mají na naše zdraví vliv negativní a jejich vysoké koncentrace mohou způsobovat bolesti hlavy, nervozitu, únavu, nespavost, bolesti kloubů i vyšší krevní tlak. Je známo, že dlouhodobé působení těchto kationtů může patřit mezi faktory, které spouští alergii, deprese, astma a další civilizační choroby. Naopak, pokud dopřejeme svému tělu dostatek aniontů, dostatek čistého, horského vzduchu, tělo může dostatečně relaxovat a odpočívat, buňky mohou volně a zhluboka dýchat (otevřou se kanály v buněčných stěnách a dojde k vyloučení toxinů a absorbci kyslíku a živin).

Další pozitivní vliv aniontů spočívá v jejich retardačním vlivu na viry a bakterie (působí bakteriostaticky a virostaticky). Tohoto efektu se také využívá například ke sterilizaci ve zdravotnických zařízeních, na operačních sálech a nebo na popáleninových zařízeních. Tedy nejen prevenci, ale i podpůrné léčebné působení zejména v případě viróz či bakteriálních onemocnění můžeme od vzdušných lázní očekávat.

Jednou z takových oblastí v České Republice, kde najdeme tyto zdraví prospěšné a blahodárné podmínky pro odpočinek, kde pouhou svou přítomností a vdechováním čistého, horského vzduchu posilujeme svůj organismu a svojí imunitu, je právě Šumava, resp. její výše položené části jako je Železnorudsko a to pro svou optimální nadmořskou výšku a rozsáhlé zalesněné plochy. Železnorudsko se řadí do pásma klimatických lázní a je určitě doporučovanou a vhodnou volbou místa pro trávení vašeho volného času a vaší dovolené ať už aktivní či relaxační. Chcete-li podpořit svojí imunitu a posílit celý organismus, strávit rekonvalescenci či dopřát sobě a své rodině ozdravnou kúru, zkrátka udělat něco pro své zdraví, pak klimatoterapie na železnorudsku je vaším správným rozhodnutím. Jako obzvláště prospěšné se pak jeví zejména v podzimním období spojeném s inverzním počasím a vyšší četností onemocnění dýchacích cest a viróz.

V našich Apartmánech Panorama je pro vás připravena nabídka ozdravných, podzimních, víkendových pobytů za velmi výhodné mimosezónní ceny!

Apartmány jsou velmi vhodné pro rodiny s dětmi díky svému vybavení, ale samozřejmě také pro sportovce, turisty a další hosty, kterým poskytují dokonalé zázemí pro veškeré aktivity.

Těšíme se vás!

skrýt

Železnorudsko je místem mnoha krás a zajímavostí! Na své si v tomto nádherném koutu Šumavy přijdou opravdu všichni!

Milovníci přírody a turistiky zde naleznou opravdové skvosty. Přijďte a pokochejte se krásou ledovcových jezer na české i německé straně hranice: Černé, Čertovo, Laka, Prášilské, Velké Javorské a Malé Javorské a jedinečností kamenných moří nejen na svahu hory Svaroh. Železnorudsko je rájem horských velikánů, Velký a Malý Javor, Špičák, Pancíř, Velký a Malý Ostrý, Polom, Můstek, Poledník, Svaroh, Velký Falkenstein, Velký a Malý Roklan a další lákají ke svému pokoření a za to se Vám odmění malebnými výhledy do široké krajiny či hlubokých údolí. Bublající a šplouchající bystřiny, potůčky a říčky (Řezná, Svarožná, Polomský potok, Křemelná,…) měnící se co chvíli v menší či větší peřejky, vás pohladí po duši stejně jako čisté prameny řek Úhlavy a Řezné. K horám neodmyslitelně patří divoké horské potoky s burácejícími vodopády, i ty zde můžete vidět. Bílý potok-Bílá strž pod Špičákem a Rissloch bach-Rissloch wasserfall u obce Bodenmais jsou  přírodními rezervacemi a nejvyššími vodopády na Šumavě a v Bavorském lese. Všude tam a ještě dále Vás zavedou desítky kilometrů značených i neznačených turistických a cykloturistických tras.

Lidé toužící po odpočinku si užijí ticho a čistou krásu hlubokých lesů plných hub a lesních plodů, borůvkové “plantáže” jsou téměř nekonečné.

Na sportovně založené hosty čekají v zimě desítky kilometrů pravidelně strojově upravovaných běžeckých stop křižujících malebnou šumavskou přírodu či nacházející se v areálech v Bavorském lese (Scheiben, Bretterschachten). Nelze opomenout též závodní běžecký areál Belveder. I pro vášnivé lyžaře-sjezdaře má Železnorudsko co nabídnout, lyžařské areály různých obtížností osloví opravdu každého: pro náročnější skiareál Grosser Arber (Velký Javor) s parametry alpského lyžování s kabinovou lanovkou, sedačkovými lanovkami, restauracemi a také dětským skiareálem se čtyřmi výukovými pohyblivými koberci a sáňkařskou dráhou, Špičák coby největší skiareál v oblasti české části Šumavy se sedačkovou lanovkou a funparkem a dále rodinné areály Samoty, Nad nádražím-Belveder, Pancíř, Alpalouka, Weissova louka, Silberberg… Ať  jste začátečník či zkušený sjezdař, čeká zde na Vás mnoho upravených sjezdovek od modrých až po černé. Většina skiareálů disponuje technologií umělého zasněžování a nabízí individuální i skupinové kurzy výuky lyžování pro děti i dospělé včetně dětských lyžařských školiček s využitím pohyblivých koberců. K dispozici jsou samozřejmě půjčovny lyžařského, běžkařského, snowboardového a skialpinistického vybavení.

Pro nadšené bikery je připraveno mnoho možností a pestrý výběr cyklotras mířících k atraktivním cílům či “jen” běžících nádhernou šumavskou přírodou zanechávajíce za sebou pocit nevšedního zážitku pro každého, kdo do této krajiny vstoupil. Vyzkoušejte stovky kilometrů zahrnujících pohodové rovinaté trasy vhodné pro cykloturisty či rodiny s dětmi (podél Vchynicko-Tetovského kanálu, Špičácké sedlo-Černé jezero, ŽR-Ferdinandovo údolí-Schwellhausel, Hůrka-jezero Laka, Hůrka-Skelná-Prášily, Gerlova Huť-Zámecký les-Debrník-ŽR,…)  i náročné cyklotrasy zdolávající šumavské vrcholy nabízející slušné převýšení (výjezd na Velký Javor, Falkenstein, Poledník, Polom, Pancíř, Můstek, Špičák,…) či naopak technické traily přírodního charakteru různých obtížností v nejznámějším českém Bikeparku v areálu Špičák či Bikeparku Geisskopf v Bischofsmaisu. Pro návštěvníky je k dispozici několik půjčoven elektrokol a servis kol.

Za shlédnutí a návštěvu určitě také stojí oblast nedalekých obcí Srní, Prášily a Hartmanice s jejich zajímavostmi přírodního i technického charakteru: Vchynicko-Tetovský kanál s Hauswaldskou kaplí ze Srní až k Hradlovému mostu, Zelenohorské chalupy, Srnský okruh s Vodním zámkem a nádrží, Čeňkova pila na soutoku řek Křemelná a Vydra, kde se rodí řeka Otava, s funkční vodní elektrárnou, Naučná stezka Povydří s Turnerovou chatou, kopec Březník s  kaplí sv. Vintíře, obec Dobrá voda s Kostelem sv. Vintíře se skleněným oltářem a Muzeem Dr. Šimona Adlera, Synagoga v Hartmanicích, cesta podél Prášilského potoku až na vrchol hory Poledník s rozhlednou. 

Železnorudsko nezklame ani milovníky golfu, v golfovém parku v Oberzwieselau si vychutnáte hru na  oblíbeném 18-jamkovém golfovém hřišti.

Ani naši nejmenší hosté se nebudou nudit. O zábavu malých i velkých se postará nespočet atrakcí. Navštívit můžete rozhledny  na vrcholcích hor Pancíř, Špičák, Poledník s nádhernými výhledy do dalekého okolí (za příznivých podmínek jsou vidět i Alpy), lanová centra a parky: Lanový park Prášily, OffPark Sušice, LC Nad nádražím v ŽR, LC v obci Lam, mnoho stezek: Pohádkovou stezku vedoucí ke Kneippovým lázním na Polomském potoce v ŽR, Datlíkovu a Zajícovu stezku vedoucí z vrcholu hory Špičák na Černé a Čertovo jezero, Naučnou Hadí stezku vedoucí z Gerlovy Hutě kolem pramenu Řezné až na horu Pancíř, Křížovou cestu v ŽR vedoucí na Belveder (restaurace a pivovar), Naučnou stezku Utajená obrana železné opony s mnoha vojenskými bunkry v Železné Rudě, Mravenčí stezku v Srní, Stezku pralesem z Zwieslerwaldhausu podél kanálu na Schwellhausel (restaurace a dětské hřiště), největší Stezku korunami stromů na Šumavě v Bavorském lese WaldWipfelWeg s domem stojícím na střeše…, dále zajímavá muzea: Muzeum Šumavy v Železné Rudě, Sušici a Kašperských Horách a Muzeum historických motocyklů v objektu loveckého zámečku v Železné Rudě, Železniční muzeum Localbahnmuseum v Bavorské Železné Rudě, Důlní skanzen u obce Bodenmais, Muzeum šumavských minerálů ve Velharticích se zážitkovou aktivitou rýžování zlata, Muzeum Královského hvozdu v Nýrsku atd. Milovníky zvířátek potěší Lesní ZOO v obci Lohberg s mnoha druhy savců, ptáků a ryb včetně rysa, vlka, zubra, výra, losa a soba, ale také vydry, bobra, mývala, osla, orla, supa, černé labutě,… dále Naučná vlčí stezka s výběhem vlků v Srní, Dům divočiny a ZOOpark s příjemnou procházkou v obci Ludwigsthal a také mnoho volně pobíhající zvěře ať už na pastvinách, v soukromých minifarmách či v lesích po celém Železnorudsku. Užít si můžete také jízdu vláčkem Šumavláčkem z Železné Rudy na Černé jezero, sjezd na vypůjčených koloběžkách z Pancíře do Železné Rudy, výjezd lanovkami na vrcholy hor Špičák, Pancíř  a Velký Javor a mnoho dalšího. Za zmínku a doporučení určitě stojí Návštěvnické centrum Šumavy a Environmentální centrum Železná Ruda, kde obdržíte veškeré informace včetně prospektů a kde se také nachází stálá interaktivní a zážitková expozice věnovaná životu a přírodě na Šumavě.

Zdá se Vám to málo? Pak neváhejte a zamiřte do městečka Velhartice, kde se ponoříte do historie na tamním hradě a zámku a v přilehlém skanzenu. Za vidění jistě také stojí další šumavské hrady, hrad Kašperk a hrad Rabí (druhý největší hrad v ČR). A pokud dáte přednost příjemné relaxaci, tu Vám zaručí návštěva aquaparků s tobogány, vířivkami a saunou v Sušici, Lamu či Zwieselu či venkovní koupaliště se slanou vodou v obci Nýrsko a nebo přírodní jezírko se zážitkovým minigolfem Badesee Seepark v obci Arrach. Litovat jistě nebudete ani návštěvy wellness centra v Hotelu Horizont na Špičáku či nově otevřeného wellness centra v rezidenci Javor v Železné Rudě.

V Železné Rudě pro Vás nebudou chybět ani novinky. Bylo slavnostně otevřeno nové náměstí, na kterém dominuje Kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy s typickou cibulovitou bání společně s původně loveckým zámečkem z přelomu 17. a 18. století, v kterém můžete navštívit restauraci či muzeum historických motocyklů. V nejbližší době Železná Ruda také nabídne nové koupaliště s charakterem biotopu s pláží. V provozu je též nová pumptracková dráha pro malé i velké nadšence.

To vše a ještě mnohem víc Vám nabízí Železnorudsko.

A co říci na závěr? Snad jen přijeďte, poznejte a užijte si báječné Železnorudsko!

Těšíme se na Vás!